Věděli jste, že existuje mobilní aplikace pro lidi s duševní chorobou?

Mobilní aplikace pro lidi s duševní chorobouV dnešní době existují mobilní aplikace takřka na všechno. Český psychiatr, Filip Španiel z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, na využití mobilní aplikace přišel již před deseti lety. Kdy vytvořil se svým týmem aplikaci ITAREPS. Je to komplikovaný systém, který se umí učit a vyhodnocovat stav pacienta. Ten vyhodnocuje na základě krátkého dotazníku, který pacientovi pošle každý týden právě na mobil.

Tato aplikace umí podle výzkumů snížit počet hospitalizací až na pětinu. Právě díky tomu, že než dojde u psychicky nemocných k relapsu, program včas vyhodnotí odpovědi pacienta jako rizikové a pošle zprávu jeho lékaři, a ten může změnit medikaci. Tato česká aplikace má úspěch zejména v Japonsku. V Čechách bohužel zatím není více zpropagována.

Pokud Vás téma zaujalo, více informací najdete v původním rozhovoru: