Psychologie davu – jak změnit naše uvažování?!

psychologie davuUž v dětství mnoho z nás mělo oblíbené skupinové hry, hráli jsme si na různé filmy, zkoušeli jsme být jako hrdinové Her bez hranic, pevnosti Boyard, neobešlo se to bez určitých zranění a šrámů, ale být v davu mělo své kouzlo. Těžko bychom si sami mohli hrát na školu, případně se pouštět do dobrodružných her a nalézat poklad mezi tygry. Samozřejmě je to myšleno obrazně. Toto chování se přelévá i do dospělých životů a je často pozorováno v našich profesích. Proto bychom na něj neměli zapomínat a zkusit naopak z našich zkušeností vytěžit co nejvíce!

Následovat vůdce
Pamatujete? Jak už v dětství byl jeden vůdce a ostatní ho následovali, kdykoli řekl cokoli, tak to bylo svaté a my jeho stopy a myšlenky následovali? Ten, kdo ne, byl vlastně vyhoštěn mimo skupinu a děti s ním již neztráceli déle čas. Dnešní mluvou byl prost OUT! A je tomu i teď – následujeme svého manažera! Je to stále velmi jednoduché, bezpečné a komfortní, můžeme se i za něj schovat a opřít se o něj a tíha nestojí jen na nás. Má to samozřejmě i svá rizika a stinné stránky. Je také jednoduché se schovat za názor všech místo toho, abychom šli se svou kůži tzv. „na trh“. Často slýcháváme věty typu: „Dělají to tak všichni.“ „Je to běžná praxe.“ A tak dále…

psychologie davuJe to ale dobře?
Je opravdu výhodné se neustále za někoho schovávat, nepotlačuje to až příliš naši osobnost? Pokud se v tomto popisu vidíte a chcete něco změnit, musíte nejprve začít u sebe. Změnit své „status quo“, odrazit se a jít dál – sami za sebe…

 

 

 

 

Použitá literatura:
CZISMAR, Chuck. The Psychology of Crowds. HRM Today. [online]. 2013 [cit. 2013-09-24].
Psychologie davu. In: Wikipedia [online]. 2013 [cit. 2013-09-24]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie_davu
Psychologie davu. In: Portál [online]. 2013 [cit. 2013-09-24]. Dostpuné z: http://www.portal.cz/scripts/detail.php?id=21264